Novinky

 

Thunder Tiget Raptor 60

Zatím posledním a největším mým vrtulníkem je stroj od firmy Thunder Tiger ve velikosti 60 na spalovací motor. Vrtulník jsem koupil z druhé ruky za velmi krásnou cenu. Byl sice opotřebovaný, ale letuschopný. Tento vrtulník má oproti ostatním mým strojům ovládání hlavy H1 tedy co funkce to jedno servo. Velikostí je to oproti ostatním obřík. Vrtulník byl předělán na bezpádlovou hlavu, ale podle mě to není to pravé ořechové. Motor je osazen TT-70-PRO a standartní výfuk. Tento motor není úplně ideální a spíše s ním bojuji ohledně štelování.

V budoucnu plánuji tento vrtulník přestavět z originální, ale upravené bezpádlové hlavy na hlavu kovovou nejspíše RJX, dále výměnou serv za kvalitní digitály a bezpádlovou jednotku Align 3G nahradit nějakou kvalitnější. Další úpravy co jej čekají je prodloužení na velikost 90. Velikost 60 se dá lehce přestavět na velikost 90 pouze výměnou ocasní trubky a motoru.

Video playlist zde: https://www.youtube.com/playlist?list=PLJYVgzESehBdarh-DY0Pw1WUmnr3dYZWS

Z důvodu stálého zatěžování a přehřívání motoru jsem upgradoval hlavní rotorové listy. Nově jsou osazeny listy SAB délky 690mm. Při této příležitosti proběhla výměna pomalého vrtulkového serva za nové Savox 1290MG a odstranění dočasného gyroskopu GY 401 a ponechání vše pouze na Align 3G. Původní servo nebylo schopno udržet ocas v naprostém klidu a buď ocas driftoval cca 5cm na každou stranu a nebo byl gumový a ujížděl.

Pravděpodobně jsem odstranil i vibrace na křidélkách. Způsoboval to již dosti uvolněný drátek na konektoru serva o kterém jsem nevěděl a při manipulaci s těmito drátky mi poskakovalo servo. Po delší manipulaci mi již drátek zůstal v ruce (pravděpodobně bych při dalším letu na to dojel a cellý vrtulník roznesl po poli). Při této příležitosti jsem raději veškeré serva překrimpoval a udělal pořádek v elektroinstalaci.

Tak po ladění Align 3G jsem dospěl k závěru, že tento systém nechodí tak jak si představuji. Vrtulník pořád lehce driftoval ve visu. Při letu již to nedělal, ale i tak se mi to moc nelíbí. Nově jsem si zajistil bezpádlovou jednotku HC3-Xbase. Je to sice nejnižší verze bez stabilizace a nejdou na ní nastavit revo mixy, ale to mi nějak nevadí.

Bezpádlo HC3 se osvědčilo. Vrtulník začal létat jako po kolejích. Jelikož měla jednotka nejnižší verzi firmwaru tak jsem ji zaslal k výrobci a za 10 dní jsem měl jednotku doma s nejnovějším firmwarem.

Na řadu přišel kompletní upgrade rotorové hlavy. Stará hlava předělaná na FBL se mi moc nelíbila a originál hlava FBL je téměř k nesehnání a každý nějak improvizoval. Jako hlavu s kamenem použiji originál Align 700 3G. Vrtulník se tím zvýší o cca 2cm, což nebude takový problém a řešila by to i DFC hlava, která je nižší. Nicméně problém je s deskou cykliky, která má kuličky 4,8mm a Align používá 5mm. Z toho důvodu přišla na řadu i celá deska Precision Swashplate objednaná z Quick UK. V budoucnu by řešila i problém, pokud bych předělával celý systém na DFC. Celý problém proč novou desku jsou závity pro kulové čepy.

Momentálně mám celou heli ve stavu, že není sebemenší problém. S novými listy spadla teplota motoru a ladit téměř nemusím. Bezpádlová jednotka funguje na jedničku s hvězdičkou, a hlava s T-REXe 700 je oproti předělané hlavě úplně něco jiného. V budoucnu ještě vyzkouším DFC. Jediný podstatnější problém shledávám ve výkonu motoru, který by mohl být vyšší a na 3D akrobacii to opravdu není. Následující upgrade je na cestě. Bude vyměněna trubka za karbonovou, včetně karbonové hřídele. Prodloužení na verzi 90 se prozatím nekoná a uvažiju o použití motoru OS MAX - 91 HZ-R nebo OS MAX - 105 HZ-R pro brutální výkon a teprve potom předělávku na verzi 90.

První pád s touto heli mám za sebou a při opravě jsem přistoupil i k upgradu elektroniky. Pomalá serva PowerHD jsem nahradil Standard Heli Servo Packem od Hitecu. A vrtulkové servo Savox jsem přesunul na plyn. To ale časem taktéž bude vyměněno z důvody přechodu na napájení napřímo z 2S LiPol.

Osazení
Serva cykliky a kolektivu: Hitec HS-8330SH
Servo vrtulky: Hitec HSG-8315BH
Servo plynu: Savox MG-1290MG
Motor: Thunder Tiger PRO 70H
Bezpádlová jednotka: HC3-Xbase v202

Previous page: HK-500GT 3D  Následující stránka: Goblin Urukay