Novinky

 

YAK-54 (prodané)

První model akrobatického středoplošníka jsem si pořídil ve stavebnici ARF od firmy Phoenix. Model je pěkně zpracovaný a stavba zabrala celkem krátký čas.

Letadlo sice mělo prozatím 3 lety a to né moc úspěšné. Při prvním letu jsem ztratil kolečko hlavního podvozku a přistání bylo nouzově na dva body. Podařilo se dosednou a odnesl to pouze utržený podvozek a protržený potah na spodní části křídla. Třetí let byl bohužel prozatím poslední a letadlo bylo na několik let odsunuto na skříň než jsem se jej odhodlal opravit. Při tomto letu jsem ztratil signál a bohužel pod plným plynem se zarylo do pole. Trup se zlomil těsně před křídlem. Křídla to ustála téměř bez poškození. Poškozenou náběžku stačilo začistit tmelem a vybrousit.

Po několika letech jsem se odhodlal letadlo opět zprovoznit. Zakoupený nový trup byl osazen původními křídly a dostal z šuplíku silnější motor ASP S52A (8,5ccm). Momentálně letadlo čeká na zálet.

Váhově vychází bez paliva na 2,6kg, ale bude nutno dovažovat na čumák, aby těžiště vyšlo na cca spojku křídel. Nevýhoda tohoto modelu je v hodně malé ploše výškovky. Původní let nebyl nějak záludný ale byl provozován s motorem ASP S46A (7,5ccm). S tímto motorem to nebylo příliš divoké a o akrobacii se nedalo uvažovat. Uvidíme co s tím provede lehce silnější motor. Podle mého ale akrobacie půjde stranou pokud by se neupravili minimálně zadní plochy výškovky tak, aby měly větší účinnost.

Osazení
Serva křidélek: Hitec HS-422
Servo směrovky a výškovky: Hitec HS-422
Servo plynu: Hitec HS-322
Motor: Spalovací ASP S52A (8,5ccm)
Vrtule: třílistá Master 12x6
Přijímačové baterie: SANYO Eneloop 5ks 1,2V
Přižhavování: výroba Jarda Růžička
Baterie přižhavování: 2x NiCD 1700mAh spojeno paralelně

26. července 2014 proběhl zálet opraveného modelu. Musela se dotrimovat výškovka a lehce křidélka. Po cca pěti minutovém letu jsem přistál lehce tvrdším dosednutím a ohl se podvozek. Ten musím ihned vyměnit za uhlíkový.

Při dnešním létání jsem usoudil, že model není určen pro začátečníky a je delší jak na start tak na přistání. Výkon motoru je dostačující, ale sneslo by to bez problému alespoň 10 ccm výkonu. Stoupání do nebe se u tohoto modelu nedá očekávat a to nemluvím o tom, pokud by chtěl viset na vrtuly.

Při dalším polétání jsem se již pokusil i o nějaké prvky akrobacie. Letadlo létá rovně i na zádech. Díky přižhavování je velmi nízký a stabilní volnoběh což oceňuji při přistání. Mít volnoběh trošku vyšší, tak je problém přistát.

Umístění plynového serva v trupu je nešikovné a musel jsem jej předělat před motorovou přepážku těsně za motor. Nešikovné bylo vedení táhla, které je nutné vést bowdenem a ten se povolil. Nešel stáhnout plyn na volnoběh, ale pouze do poloviny a takto jsem musel jít na přistání. Těsně před náletem nad plochu se mi podařilo motor chcípnout silným přetlačením, ale rychlost byla velká. Efektní přistání bylo pouze takové, že model zanechal za sebou podvozek a doklouzal po břiše přímo k nohám. Bačkory protrhli kompletně potahy křídel a vzali sebou v každém křídle po jednom žebru a v ocasní části před ostruhou přerazil podvozek spodní část trupu. Oprava asi na čtyři hodiny. Po ploše jsem sbíral opravdu každou třísku abych to doma poskládal jak puzzle. Další lety s upraveným servem jsou příjemnější. Motor jde lépe za páčkou plynu.

Previous page: Letadla  Následující stránka: Piper J-3 CUB (SIG 1/6)