Novinky

 

SIG PIPER J-3 Cub - díl 3.

Stavba trupu jde celkem rychle. Na plán se přišpendlí nosníky a věškeré příčky se vlepí mezi dva krajní nosníky. V prosturu kabiny se spodní nosník musí rozdělit a následně slepit. Já to provedl herkulesem a drží to jako čert. To samé horní nosník v prosturu za kabinou. Nosník by byl bez přerušení velmi napnutý a pravděpodobně by celý trup zkroutil. Celý trup je poslepován purexem, který krásně vypění nepřesné dořezání. I tak je ale lepší raději každou příčku dobrousit než se spoléhat na to, že purex vyplní větší nepřesnost.

Druhou půlku jsem stavěl na první, aby byly identické. Mezi nimi jsem měl vloženou potravinářskou fólii, aby se neslepily k sobě. Tuto fólii používám i na překrytí plánu.

Druhá půlka trupu byla provedena pouze s rozdílem v prostoru kabiny, kde byly zachovány otevírací dveře.

Před lepením je dobré si přeměřit motor a případně posunout motorovou přepážku více dozadu, motor ASP S46A již je moc velký a prodloužil by celou přední část. S tím že počítám s instalací motoru ASP S32A, tak jsem přepážku neposouval. Místo pro motor je tam cca 75mm. V případě silnějšího motoru případně 4T motoru je potřeba přepážku posunout o cca 2cm.

Nakonec jsem motorovou prepážku posouval. Do plánu jsem si zakreslil nově motorovou přepážku s již vyosením dolů. Vyosení do prava vyřesím podložením motorového lože. Zkracoval jsem o cca 2,5 cm jelikož budu osazovat motor ASP FS 52AR (8,5ccm) 4T. Podle diskuze z jiného modelu vycházel prostor mezi motorovou přepážkou a unašečem vrtule tohoto motoru 110mm a za motorem bylo zhruba centrimetr místa. Po přeměření a zakreslení v plánu by přepážka ani posunout více nešla, jelikož je tam již balzová příčka. Takto jsem se dostal se dvěmi příčkami téměr k sobě a mezi nimi vznikl pouze klínek, který se vyplní balzou. Vnitřek počítám že vytřu epoxidem a tím celá konstrukce ztuhne. nehledě na to, že bude potažená potahem.

Po slepení bočnic jsem se pustil do spodní části příhradoviny. Bočnice se musí přišpendlit kolmo na půdorysný plán a vlepit mezi ně hlavní přepážku. V tuto dobu bylo potřeba trochu improvizovat, protože půdorysný řez je cca v polovině trupu a pokud trup je přímo na plánu tak příčky nevychází tam kam mají. Toto jsem řešil překreslením míst z bočního výkresu na balzové nosníky a následné zalepení spodních příček. Poté je potřeba vlepit i horní příčky a následně na ně předseknutá žebra. Ty jsou rovnoběžné se zalepenou hlavní příčkou, kterou již máme usazenou. Zadní část trupu, kde bude pozdějí vlepena směrovka, jsem zatím stáhnul a zalepím ji později epoxidem včetně směrovky.

V další části stavby trupu bylo potřeba zhotovit kabinu, která se lepí ze smrkových nosníků zvlášť. Nesmí se zapomenou, že stropní část je lamonována zwe dvou nosníků. Ve stavebnici bylo několik nosníků a pravděpodobně některé byly balzové, tak se nesmí zaměnit. Otevírací část je již možno z balzových nosníků postavit.

Po dokončení celé příhradové konstrukce jsem vlepil ocelovou výztuhu a přišel na řadu potah přední části. Po nalepení jsem potah přetmelil a vybrousil opatrně do hladka papírem zrnitosti 180. Těsně před potahováním celý drak půjde pod brusný papír zrnitosti 400 znovu.

Následně jsem osadil a vyrovnal křídlo. Uchycení v přední části křídla pouze na ocelový trn se mi moc nepozdával proto jsem uchycení křídla vyřešil vlepením dubové kulatinky na dvou místech na kterou se křídlo nasune. Toto uchycení je mnohem pevnější. Ocasní plochy jsem prozatím přidělal nasucho. Před vlepením ocasních ploch se musí potáhbout směrovka a výškovka zvlášť.

Náhon směrovky bude zajišťovat lankový náhon a výškovky ocelová struna případně buková kulatina.

Veškeré serva se snažím naspat co nejvíce do zadní části kabiny, aby byl prostor pro vytvoření maketového kokpitu.


Previous page: SIG PIPER J-3 Cub - díl 2.  Následující stránka: SIG PIPER J-3 Cub - díl 4.