Novinky

 

SIG PIPER J-3 Cub - díl 1.

Je to první letadlo, které jsem se rozhodl postavit si sám od začátku. První zkušenosti se stavbou jsem pochytával z ARF stavebnic a následně jejich oprav po pádech.

Protože nemám velkou dílnu a vše co stavím musí probíhat v pracovně, kde nemohu mít dost věcí jako jsou elektrické stroje a další, které ulehčují práci při vyřezávání jednotlivých dílů, padla volba na předpřipravenou stavebnici.

Piper je letadlo, na kterém jsem se učil létat a je to i letadlo, které krásně vypadá v letu. Nemyslím tim akrobacii, která tomuto letadlu nesluší.

Po rozbalení stavebnice na mě vykoukla hromada špejlí a předseknutých dílů, plán 1:1 a návod, kterému se návod moc říkat nedá, ale aspoň něco. Po prostudování plánu a shlédnutí plochy na stole jsem usoudil, že plán bude potřeba rozstříhat. Proto jsem nechal udělat kopii, ať nestříhám originál.

Pořídil jsem si desku na stavbu do které se dobře zapichují špendlíky. Je to spárovka velikosti 1500x400. Asi ne příliš vhodná. Prej se kroutí. No uvidíme časem.

Podle zpracování nebyly předseknuté díly zborcené na kraji, což mě překvapilo. Obloukové zakončení křídla bylo již řezáno laserem.

Kopii plánu jsem rozstříhal a začal se stavbou křídla. Půlku plánu křídla jsem na desce zafixoval izolepou a překryl smršťovací potravinářskou folií na které následně stavím. Předseknuté díly neměly zborcené okraje a stačilo lehce skalpelem projet vyseknutou část a díl téměř sám vypadl na stůl. Horší to bylo již z hlavním a zadním pomocným nosníkem. Jeden hlavní nosník byl jak luk a ještě zkroucen tak, že jej bylo dost těžké srovnat do původního stavu. Hold byl křivý přes silnější část a ta tolik nedovolila. Ale lázeň v horké vodě a následné zatížení a ponechání vyschnout dost pomohlo a křivost cca 15mm byla zmenšena na nějaké 3mm a to na posledních cca 20cm, které jsem nechal koukat ven a poté příjdou uříznout. Tak že nic hrozného. Dvě žebra poblíž centroplánu, bylo ale nutno malinko zabrousit v otvoru, aby si sedli krásně na podložku a nepružili ve vzduchu. Stačilo pár desetinek a bylo to v pohodě.

Žebra jsem přilepil k nosníkům sekundovým lepidlem a taktéž přední náběžnou hranu. Potahy na velkých plochách již starým dobrým herkulesem. To samé s páskováním žeber na které jsem použil taktéž herkules. S potahem křídla na náběžce jsem si poradil zalepením sekundovým lepidlem, jelikož mě nenapadlo jak pořádně zafixovat potah, který nechtěl ani po namočení držet tvar žeber. Nejprve jsem takto potah přilepil k náběžné liště a potom postupně proléval sekundovým lepidlem k pomocnému nosníku, který již byl přilepen k žebrám. Ukončení na oblouku se povedlo celkem pěkně. Nepřesnosti se doladily šlehaným tmelem a dobroušením.

Tím byly hotové obě křídla. Celková práce bez prostojů, než vše co bylo zalepeno herkulesem zatvrdne bylo cca 5 hodin.

Dále je potřeba udělat centroplán, který nebyl ve stavbě nijak rozdílný od křídel. POuze se nelepí krajní žebra. Tz se dolepí, jak se bude fixovat křídlo k dohromady a vytvoří se na něm vzepětí.

Prozatím jsem nebrousil náběžné hrany a nelepil krajní potah u centroplánu. Toto nechávám až budou křídla kompletně slepena k sobě.

Do křídel je plánováno na každou polovinu jedno servo, tak se nemusí řešit přepákování, ale vytvoří se domečky pro serva. V této době vlepím do křídel i šikmé vzpěry.

Ještě před dokončením jsem křídlo pokřtil zkouškou odolnosti. Při mé nešikovnosti jsem na něj shodil žehlící prkno a zdeformoval jsem 2 žebra, nosník před křidélkem, lehce hlavní nosník a oblouk křídla. Naštěstí hlavní nosník nepraskl úplně a křídlo se nezdeformovalo. Oprava proběhla zafixovanim nosniků do původní polohy a prolití řídkým vteřiňákem. Žebra se opravovala stejným způsobem a to srovnáním a prolitím vteřinovým lepidlem a následné zabroušení všech spojů. Oblouk praskl ve spoji, kde byla balza nejvíce namáhána ohybem a to u náběžné hrany kde se odlepil potah a rozpraskalo zatmelení. Toto stačilo znovu stáhnout prolít vteřiňákem, zatmelit a celé vybrousit do původního tvaru.  Zkouška, zda by mělo křídlo tendenci prasknout ve spojích proběhla na výbornou a křídlo mělo tendenci se kroutit všude jinde jen ne ve spravených spojích.

Previous page: Dílna  Následující stránka: SIG PIPER J-3 Cub - díl 2.